Olvasási idő: 3 perc
Az okoseszközök és a közösségi média függőséget okoz a fiataloknál - hívta fel a figyelmet friss kutatások alapján Balatoni Mónika. Az MCC Média Iskolájának kutatótanára legutóbbi veszprémi rendezvényünkön kifejtette: a diákok egy teljesen más világba csöppennek, amit maguk sem tudnak megfelelően kezelni. A szakértő rámutatott, minél többet használjuk ezeket az eszközöket, minél többet vagyunk a virtuális világban, annál inkább elhidegülünk a körülöttünk lévő emberektől.
Az okos eszközök és a közösségi média fiatalokra gyakorolt hatásáról is beszélt előadásában Balatoni Mónika dramaturg, az MCC Média Iskolájának kutató tanára. Kifejtette: a közösségi média idegrendszeri szinten butít, hiszen a fiatalok egy teljesen más világba csöppenek, amit maguk sem tudnak megfelelően kezelni. A túl sok képernyőidő pedig könnyen függőségek kialakulásához vezethet. Az interneten töltött idő miatt kevesebb figyelem jut az igazán fontos dolgokra: a családra, a tanulásra, a barátokra.
Az előadás során szóba került a fomo, a jomo és a bullying jelensége is, s a szakember arra is felhívta a figyelmet, mennyire sokfelé kell a mai világban figyelni, a multitasking már szinte az életünk részévé vált, melynek következtében egyre jobban leszűkül az énidő. Sokszor azon kapjuk magunkat, hogy ülünk a tv előtt, a laptop a kezünkben, a telefonon éppen telefonálunk, és közben még a körülöttünk lévőkkel is próbálunk kommunikálni. Felgyorsult a világ, mindent azonnal és most kell megcsinálni.
A szakember megoldási stratégiákat is felvázolt arra vonatkozóan, hogyan tudjuk keretek között tartani ezeket a helyzeteket, amikbe a mai fiatalok belecsöppennek. A szülők részéről elengedhetetlen a világos, megbízható keretek, szabályok felállítása és a megfelelő érzelmi nevelés. Elengedhetetlen, hogy viselkedésükkel a szülők pozitív példát állítsanak a gyermekek elé. Balatoni Mónika felhívta a figyelmet továbbá arra, miképp formálja és változtatja az internet a viselkedésünket, kapcsolatainkat. Mint mondta, minél többet használjuk ezeket az eszközöket, minél több időt töltünk a virtuális világban, annál inkább elhidegülünk a körülöttünk lévő emberektől.
Az előadás egyik fontos üzenete, hogy mindig szem előtt kell tartani: ami a közösségi médiában zajlik, amit ott látunk, az nem minden esetben fedi a valóságot. Fenntartásokkal kell kezelni a virtuális világot.