Olvasási idő: 2 perc

Január 20-án az MCC Alkotmányjogi Műhely kutatószeminárium sorozatának vendége Lee J. Strang professzor volt, aki az Ohio Állami Egyetem Salmon P. Chase Center for Civics, Culture, and Society igazgatója. Strang professzor izgalmas előadást tartott „Originalism’s Promise” (Az originalizmus ígérete) című könyvére alapozva, amely az eredeti jelentés szerinti alkotmányértelmezés alapjait és következményeit vizsgálja.

Előadásában Strang professzor amellett érvelt, hogy az originalizmus – vagyis az alkotmány eredeti jelentés szerinti értelmezésének módszere – a bírák számára a legelvszerűbb és leghatékonyabb megközelítést kínálja.

Strang professzor részletesen ismertette az originalizmus elméleti alapjait és gyakorlati alkalmazását, kiindulva könyvéből, amelyet a szakterület jelentős tanulmányaként tartanak számon. A könyv elsőként nyújt természetjogi alapú igazolást az originalizmus számára, és egy átfogó originalista precedenselméletet is bemutat. Ezen keresztül vizsgálta, hogyan támogatja az originalizmus az erős demokratikus kultúrát, valamint mélyíti a közvélemény tiszteletét az alkotmány, annak alkotói és az amerikai jogi hagyományok iránt.

Az előadást követően az MCC hallgatói és oktatói lehetőséget kaptak arra, hogy beszélgessenek Strang professzorral. A diskurzus olyan témákra is kiterjedt, mint az alkotmányértelmezés finomabb részletei, valamint az alkotmánybírósági döntéshozatal összehasonlítása az Egyesült Államokban és Magyarországon. Ez az eszmecsere értékes alkalmat teremtett a résztvevők számára, hogy mélyebben megértsék az originalizmus gyakorlati hatásait és annak relevanciáját mindkét ország jogi és politikai kontextusában.