A Mathias Corvinus Collegium több mint húsz éve céljai közé vette tudományos és közéleti témák felvetését, gyümölcsöző diskurzusok megteremtését konferenciák, kerekasztal-beszélgetések, viták, szakmai összejövetelek szervezésével, valamint kötetek szerkesztésével és kiadásával. Az MCC Posztdoktori Könyvkiadási Program célja, hogy az intézményben az évek alatt összegyűjtött tudásmegosztási tapasztalatot és az általános iskolától a fiatal felnőtt korig ívelő oktatási infrastruktúrát a pályakezdő kutatók rendelkezésére bocsátva segítse az új tudományos eredmények minél hatékonyabb társadalomba való beágyazódását. A Program célja továbbá, hogy támogassa a pályakezdő kutatókat – az anyagi juttatások mellett – kapcsolati hálójuk építésében, illetve tudománykommunikációs készségeik fejlődésében.
Az MCC Posztdoktori Könyvkiadási Program létrehozását az a megfigyelés motiválta, hogy az elkészült tudományos művek és eredmények sok esetben lassan jutnak el a szűkebb szakmai közegen túl más célcsoportokhoz. A társadalom számára közvetlen haszonnal bíró témák, tudományos ismeretek és eredmények közérthető terjesztése, valamint e témáknak és ismereteknek a fiatal tehetségek oktatásába való bevonása olyan hatékony tudománykommunikációt valósít meg, amely megegyezik az MCC törekvéseivel. A Program végső soron hozzájárul a társadalom és a tudomány közti hidak építéséhez, erősítéséhez és fenntartásához, valamint segíti a Programban részt vevő ifjú kutatókat bekapcsolódni az oktatásba és a tudomány-népszerűsítésbe, így abban, hogy kutatói munkájuknak társadalmi hatása nagyobb szintet érjen el.
A Posztdoktori Könyvkiadási Programra azok jelentkezését várjuk, akik doktori disszertációjukat 2017–2024 között védték meg, és akik úgy érzik, hogy doktori disszertációjuk témája a szélesebb körű oktatási és ismeretterjesztő tevékenység szempontjából releváns.
A Program előző nyerteseinek már elérhető az MCC Press által kiadott könyvei:
- Pap Milán: A párttal, a néppel…
- Rábai Dávid: Nagypálya – Tehetségképzés a labdarúgó-akadémiákon
- Szeghő Patrik - A béke bajnokai – A délszlávbarát brit lobbi és Ausztria–Magyarország feldarabolása
A jelentkezés menete
A jelentkezés határideje: 2025. február 20.
A Programra az online jelentkezési lap kitöltésével, illetve az alábbiak elküldésével lehet:
- a megírt és megvédett doktori disszertációt;
- a disszertáció rövid kivonatát vagy a tézisfüzetét;
- a szerző fényképes szakmai életrajzát;
- sablon alapján kitöltött könyvtervezet, amelyben a jelentkező kifejti, hogy a disszertációjában melyik az a problémakör, amellyel könyvében foglalkozna, hogyan tenné azt közérthetővé, illetve milyen címet viselne a javasolt könyv.
Jelentkezni az alábbi LINK-en található jelentkezési űrlap kitöltésével lehet.
A pályázatot magyar nyelven kell benyújtani. Nem követelmény, hogy az alapul szolgáló doktori munka magyar nyelvű legyen, a pályázónak azonban idegen nyelven írt munka esetén vállalnia kell a könyv magyar nyelvű megírását, illetve a további feladatok magyar nyelven történő elvégzését.
A felvételi eljárás menete
A pályázatok beérkezését követően a szervezők által legjobbnak ítélt pályamunkákat beadó jelentkezők egy személyes interjún vesznek részt. Az interjú során a jelentkezők egy szakmai bizottsággal beszélgetnek. A bíráló bizottság tagjai az MCC Press munkatársai, illetve az MCC azon akadémiai szereplői, akik a jelentkező témája szempontjából releváns szaktekintélyek.
Felmerülő kérdéseikkel az akademia@mcc.hu címre írhatnak.