Olvasási idő: 3 perc
Közel-Kelet? Arab világ? Iszlám? Szinte naponta halljuk ezeket a kifejezéseket, mégsem vagyunk vele egészen tisztában, mit is takarnak pontosan, melyiket mikor kell használnunk. Sokunk számára talán az sem egyértelmű, hogy nem ugyanazt fedi e három fogalom. Tárik Meszár, az MCC Migrációkutató Intézetének vezető kutatója segített a szombathelyi közönségnek a félreértések tisztázásában.
Tárik Meszár második könyve nem hétköznapi körülmények között született. Az írás régóta pislákoló gondolatát furcsa módon egy lázas betegség gyújtotta be. A kutató a betegágy „nyugalmát” kihasználva írta meg Az arab észjárás című könyvét, melyben nagyszerűen foglalta össze olvasói számára, honnan ered a mai arab világ hitvallása, melyek a meghatározó vallási irányzatok és melyek azok a mai napig élő hagyományok és hiedelmek, amelyek meghatározzák a közel-keleti emberek mindennapjait.
A kötet elején a szerző a 7. század előtti törzsi struktúrát tárja fel, majd bemutatja, hogyan formálta át az arab világ mindennapjait az iszlám megjelenése. Mert kétség sem férhet hozzá, hogy – többek között – a napi ötszöri ima bizony nagyban befolyásolja a napirendet és a munkavégzést.
A kutató beszélt arról, mi a gyökere a ma fellelhető radikális vallási irányzatoknak, melyek legfőbb jogforrások és hogyan férnek meg egymás mellett a különböző kisebbségek. Megtudhattuk, hogy milyen különbségek mutatkoznak a városi és a vidéki nők helyzetében, és századok során hogyan jutottak az asszonyok a rabszolgasorstól az egyetemi szemináriumokig.
A fontos történelmi, vallási és társadalomismereti tények mellett számtalan szórakoztató információ is helyet kapott Tárik Meszár könyvében. Kevesen tudják például, hogy az arab hiedelem szerint a kék szem a gonoszság jele, épp ezért kék a sokak által ismert és viselt, szemmel verést kivédeni hivatott amulett. Megtudhattuk, hogy nem csak a magyar gyerek kezébe nem való az olló, hiszen a közel-keleti kultúrában az olló nem csak az anyagot, de a kapcsolatokat is elvágja, bajt hozva ezzel a családra. Végül megismertünk néhány arab közmondást, melyekben bizony számtalan ponton hallottunk összecsengést saját szólásainkkal.
Kétségkelen, hogy a Közel-Keleten zajló események számtalan módon befolyásolják a nyugati gazdaságot is, ezért a szerző szerint elengedhetetlen, hogy legalább kísérletet tegyünk az arab világ észjárásának megértésére.