Akadémikus Pszichológia Műhely
Személyiségzavarok a mindennapjainkban
A személyiségzavarok olyan mentális betegségek, amik átfogó nehézségekhez vezetnek az életünk számos területén: főként a munkában, a kapcsolatainkban és az önmagunkkal való viszonyunkban. Emellett az efféle lelki betegségek általában az abban szenvedő személy szenvedésén túl a környezetben is mély nyomot hagynak. A kurzust Egri Áron vendégoktató tartja.
Hogyan lesz egy agyhullámból pszichológia?
Interaktív EEG bemutató és demonstráció. A kurzust Dr. Bunford Nóra és Takács Mária, vendégoktató tarja.
Tudománykommunikáció
A tudományos pálya során elkerülhetetlen a kutatási eredmények különböző hátterű közönségek (bírálók, opponensek, oktatók, diákok, laikusok, stb.) előtt történő ismertetése.A kurzus során az előadói készségek csiszolásával, a magabiztos színpadi jelenlét fejlesztésével foglalkozunk.
Sport és Teljesítmény Műhely
Teljesítmény intelligencia
Rengeteg kutatás foglalkozik a sportban, üzleti életben, valamint az előadóművészetben megjelenő teljesítmény növelésével. Sokkal kevesebb információval rendelkezünk arról, hogy hogyan ívelnek át a csúcsteljesítők által használt kognitív-affektív technikák a különböző téthelyzetek között. Az intelligencia különböző megjelenési formái nem tudnak magyarázatot adni, hogy egyes készségek és a tehetség meglétén felül, mi az ami lehetővé teszi, hogy egyes emberek kiemelkedő teljesítményt adjanak le, mindezt úgy, hogy az az idő múlásával is fenntartható legyen. A teljesítményintelligencia konstruktuma erre tesz kísérletet. A kurzus célja, hogy a részvevő hallgatók elméleti és gyakorlati tudást szerezzenek a fenntartható teljesítmény pszichológiai összetevőiről, valamint ezek mindennapokba ültethető alkalmazási lehetőségeiről. A kurzust Sárkány Dominik tartja.
Sportpszichoterápia az alkalmazott sportpszichológiában
Életkori sajátosságok mentén, a gyermekkortól a felnőttkoron keresztül az idősek sportjáig szisztematikus áttekintése a korosztályspecifikus jelenségeknek mint, kognitív affektív működés, testkép, fejlődéslélektani elemek. A kurzust Dr. Csenki Laura, Dr. Goschi Gabriella és Dr. Pálvölgyi Ágnes vendégoktatók tartják.
Kognitív és Neuropszichológia Műhely
Hálózat-neurobiológiai megközelítések
A kurzus során a hallgatók különböző időbeli és térbeli felbontást biztosító megoldásokat ismernek meg az agyi idegsejt-hálózat működésének megértésével kapcsolatban. Olyan anatómiai, élettani, genetikai és viselkedés-biológiai megközelítéseket mutat be, melyek a 21. század vívmányai, a legmodernebb eljárások, melyek ismerete nélkül a multidiszciplináris publikációkat lehetetlen megérteni. Egyetemi oktatásban ilyen átfogó, összefoglaló kurzus jelenleg nincs. A kurzust Mátyás Ferenc vendégoktató tartja.
Az idegtudomány áttörései
Az idegtudomány az utóbbi évtizedek legdinamikusabban fejlődő tudományterülete, ahol mindig kilátásban van egy újabb áttörés. Ezeket a technológiai csodákat ismerjük meg közelebbről, felderítve a legújabb eredményeket is. A bolygóideg (vagus nerve) ingerlését szorongásos zavarok kezelésére kezdték használni, azóta pedig számos más érdekes hatást is leírtak a kutatók. Az epidurális ingerlés a gerincvelő sérülésének következtében kialakuló bénulás ellenszere lehet, a sci-fi technológia már valóság. A fókuszált ultrahangos ingerlés lehetővé teheti, hogy a koponya felnyitása nélkül ingerelhessék az agyvelőt, illetve forradalmasíthatja az agy gyógyszerezését is.
Vitás kérdések az agykutatásban
A Behavioral and Brain Sciences című folyóirat az agykutatás egyik legnagyobb presztízsű lapja, melyben páratlan mélységben tárgyalnak egy-egy témát. A különlegességét az adja, hogy az áttekintő cikkekre számos kutató és kutatócsoport küld be válaszokat, amikkel vitáznak vagy árnyalják, kiegészítik a cikkben festett képet. A kurzus alapját ezek az anyagok adják, a hallgatók a kommentárokat felhasználva szállhatnak vitába az oktatók által prezentált elképzelésekkel.