Olvasási idő: 3 perc
Aktuális témával zártuk tavaszi előadássorozatunkat. Ezúttal angol nyelven beszélgetett az európai parlamenti választások eredményeiről Thibaud Gibelin politológus, az MCC vendégoktatója és Petri Bernadett jogász, politikus, aki több mint tíz éves szakmai, politikai és kommunikációs tapasztalattal rendelkezik az Európai Unió témakörében. A beszélgetés moderátora Caspar Yann, az MCC kutatója volt.
Arra a kérdésre válaszolva, hogy a legutóbbi európai parlamenti választásokon történtek-e jelentős elmozdulások, a beszélgetés résztvevői egyértelműen megállapították, hogy nem igazán. Abban is egyetértettek a felek, hogy nem is konkrétan az eredmények a fontosak Európa politikai környezetére nézve, hanem a jelenleg is zajló alkudozási folyamat, melynek keretében a jelenlegi politikai elit megpróbálja újra megteremteni azt a szükséges többséget, mellyel folytatni tudja a jelenlegi politikáját.
Thibaud Gibelin arra hívta fel a figyelmet, hogy a választások eredményei országonként más hatással lehetnek az ott regnáló kormányzat tevékenységére. Míg Magyarországon megerősítést és soha nem látott mértékű támogatást kapott a kormány politikája, addig Franciaországban belpolitikai következményei is lettek annak, hogy Macron pártja vereséget szenvedett: emiatt feloszlatásra került a Nemzetgyűlés.
A beszélgetés folyamán vendégeink több példán keresztül világítottak rá az európai hatalmi elit politikáját jellemző kettős mércére és arra, hogy miképpen használják céljaik elérése érdekében „furkósbotként” az európai intézményrendszert és jogi lehetőségeket. Gondoljunk csak a hazánkkal szemben zajló eljárásokra, melyekkel kapcsolatban pesszimistán fogalmaztak a résztvevők.
Petri Bernadett megállapította, hogy az Európai Bíróság aktuális ítélete, mely rendkívül súlyos, 200 millió eurós átalányösszeg befizetésére kötelezte a magyar államot, egyértelműpolitikai támadás. Ugyanis, ha ezt előbb kihirdették volna, akkor hatást gyakorolt volna a hazai választásokra, feltételezhetően a kormánypártok javára… Brüsszel most abban érdekelt, hogy a magyar kormányt neki kedvező alkupozícióba kényszerítse.
A beszélgetés folyamán vendégeink azt is elemezték, hogy a változások milyen hatással lehetnek az olyan főbb kérdésekre, mint a bevándorlás, a kereskedelem és a biztonságpolitika, melyek tekintetében sem várnak túl nagy fordulatot a szakemberek.
Petri Bernadett optimista zárszóval arra hívta fel a figyelmet, hogy egyértelműen nagy lehetőség a soros magyar elnökség, melynek legfontosabb prioritása az Európai Unió versenyképességének helyreállítása lesz, s mely feladatot hiba nélkül, következetesen ellátva lehetőség nyílik a magyar álláspont megismertetésére.
Kijelenthetjük, hogy rendkívül színvonalas, tartalmas beszélgetéssel és aktuális témával sikerült az idei előadássorozatot lezárni.