Olvasási idő: 2 perc
Az idei Kutatók Éjszakája rendezvénysorozat keretében filmvetítéssel egybekötött beszélgetésen vett részt a szombathelyi közönség. A Magyar Összetartozás Intézet képviseletében Major Anita, az intézet kutatója mesélt arról az emberarcú kutatásmódszertanról és -gyakorlatról, mely a felgyűjtött anyagokon túl közös élményeket, emlékeket és barátságokat adott számára és férje, alkotótársa, Dr. Margittai Gábor számára, akivel közösen vezetik az intézetet.
A három évtized alatt, mely során számos határon túli magyar területet bejártak, még tanúi lehettek a magyar paraszti kultúra érintetlenségének, a kalibák és esztenák világának, mielőtt a rendszerváltás utáni modern kor tönkretette volna őket. A szellemi és tárgyi kincsek, melyeket ebből a világból magukkal hoztak, alapot, töltést és értékeket adtak számukra az életre.
A rendezvényre az intézet filmes feldolgozású kutatási anyagai közül választva hozta magával az Aranyszőnyeg – A gernyeszegi Teleki-ház feltámadása című dokumentumfilmet, mely annak a tízrészes sorozatnak a része, amely Erdély „fényes kastélyait” mutatja be. A 18–19. század fordulóján épült, egykor „Erdély Gödöllőjeként”, a „Maros ékköveként” emlegetett Grassalkovich-stílusú kastély, a Teleki család kedvenc birtoka, nem véletlenül került be a sorozatba – története összefonódott a Maros-vidéket meghatározó Telekiek múltjával és jelenével.
A család és a kastély sorsának fordulói, meghatározó eseményei a filmen úgy terültek elénk, ahogy a kastély udvarán álló öreg páfrányfenyő lehulló sárga leveleinek aranyszőnyege, melyet a történelem viharai ráztak le. Az egykor élt s utódokként most is élő örökösök életereje azonban erős gyökerekként tartott – s talán nekünk, akik a film által tanúi voltunk a történetüknek és tapasztalataiknak is jó útravalóul szolgál.