Olvasási idő: 2 perc

Tolnai Gyula történész tartott megrendítő előadást az MCC-ben "Elhurcolva a Szovjetunióba, rabszolgasorsra ítélve" címmel. Az előadás a szovjet munkatáborok világát, a GULÁG és GUPVI táborok kegyetlen rendszerét, valamint a magyar áldozatok sorsába nyújtott bepillantást.

A történész hangsúlyozta, hogy a Szovjetunió terrorrendszere a Nagy Októberi Szocialista Forradalom egyik legfontosabb eszköze volt a diktatúra fenntartásában. Az előadás során kitért arra is, hogy a munkatáborokba a vélt vagy valós ellenségek kerültek, köztük több százezer magyar. A foglyokat a Szovjetunió ipari és infrastrukturális felépítésére használták, embertelen körülmények között, gyakran 12-16 órát dolgozva napi minimális élelmiszeradagért.

Drámai adatokat is megosztott az előadó: a táborokban raboskodók 60-70%-a nem élte túl a fogságot. A GUPVI táborokban a magyarok a negyedik legnagyobb népcsoportot alkották, és becslések szerint 700.000 és 1 millió közötti magyar vesztette életét vagy tűnt el örökre.

Az előadás különösen fontos volt az MCC szellemisége szempontjából, hiszen az intézmény kiemelt célja a magyar nemzeti emlékezet és identitás ápolása, valamint a múltunk iránti felelősség tudatosítása. Az ilyen jellegű események ráirányítják a figyelmet a történelem elhallgatott fejezeteire, valamint erősítik a közösséget abban, hogy tanuljunk a múlt hibáiból és megőrizzük áldozataink emlékét. Az előadás emlékeztetett minket arra, hogy a magyar történelem fájdalmas időszakait is fel kell dolgoznunk, és a szabad, szuverén nemzetként való fennmaradásunk egyik alapköve a múltunk ismerete és megértése.